Főoldal Krónika Magyarságkutató Intézet: nemzetközi eredmények erősítik a Magyarságkutató Intézet kutatóinak téziseit (MTI)

Magyarságkutató Intézet: nemzetközi eredmények erősítik a Magyarságkutató Intézet kutatóinak téziseit (MTI)

E-mail Nyomtatás PDF

Budapest, 2020. augusztus 4. - A Human Genetics nemzetközi tudományos folyóiratban a vaskori ázsiai hunok genetikáját vizsgáló publikáció szerzőinek megállapítása alapján az ázsiai hunok férfi ágú genetikai vonalai közösek lehettek a honfoglaló magyarokéval és az Árpád-házzal - tudatta a Magyarságkutató Intézet kedden az MTI-vel.
A közlemény a július 30-án megjelent tanulmány kapcsán kiemelte, hogy "a nemzetközi eredmények erősítik a Magyarságkutató Intézet kutatóinak téziseit".
A részletekről közölték, hogy a publikációt jegyző Christine Keyser és kutatótársai 52 csontmaradványt vizsgáltak a Közép-Mongóliában feltárt Tamir Ulaan Khoshuu temetőből.
A temetőt - folytatták - az ázsiai hun korban használták "Krisztus születésének ideje környékén". A publikációban a genetikusok leírják a temetőben kimutatható rokoni viszonyokat, amelyekből a társadalmi szerveződésekre következtetnek - ismertette a Magyarságkutató.
A kommüniké szerint a szerzők kutatásukat kiterjesztik arra, hogy az ázsiai hun minták, mely más archaikus mintákkal mutatnak genetikai kapcsolatot. "Az adatbázisban való keresés alapján közös férfi ágú haplotípust írnak le két ázsiai hun minta és III. Béla (1172-1196) örökítőanyagával" - írták.
Mint hozzátették, két másik ázsiai hun lelet a székesfehérvári bazilikában feltárt II/54 jelzésű mintával mutat genetikai kapcsolatot. Négy ázsiai hun minta esetében a honfoglaláskori magyarokkal mutatnak ki hasonló haplotípust a szerzők.
Ezek alapján a szerzők kiemelik - hívta fel a figyelmet a Magyarságkutató Intézet -, hogy az ázsiai hunok férfi ágú genetikai vonalai közösek lehettek a honfoglaló magyarokéval és az Árpád-házzal.
A Neparáczki Endre és munkatársai által korábban kimutatott hun, avar, honfoglaló magyar férfi ágú genetikai vonal nagy valószínűséggel az ázsiai hunokra vezethető vissza.
A közlemény megállapította, hogy ezen adatok megerősítik a 18. század óta vitatott tézist, miszerint az európai hunok az ázsiai hunok leszármazottjai. Tehát néhány ázsiai hun apai és anyai vonal is visszavezethető egy közös ősre, amely megtalálható az európai hunokban, az avarokban, a mongolokban, a honfoglaló magyarokban és a Turul-dinasztiában (Árpád-házi dinasztiában). "Ez a megállapítás támogatja, hogy ezen népeknek közös szkíta-szibériai őseik lehettek" - zárták közleményüket.

 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Olvasnak bennünket

Oldalainkat 89 vendég böngészi