Rusko elszólásából arra lehet következtetni, nem tisztázottak a magántévé tulajdonjogi viszonyai
Hozzátéve: bízik benne, az általa vezetett testület nem enged semmilyen politikai nyomásnak, és jogilag tiszta döntést hoz.
Rusko elszólásából arra lehet következtetni, nem tisztázottak a magántévé tulajdonjogi viszonyai
Hozzátéve: bízik benne, az általa vezetett testület nem enged semmilyen politikai nyomásnak, és jogilag tiszta döntést hoz. „Független szerv vagyunk, s bár a tagok közt vannak politikai jelöltek is, ez nem jelenti azt, hogy a jelölõ pártok befolyásolhatják határozatainkat” – szögezte le.
Pavol Rusko is érzi, veszélyben a tévéje, s nem biztos, hogy meghosszabbítják a mûködési engedélyt további 12 évre. Fõleg azóta bizonytalan, hogy elszólta magát: František Vizváryval olyan szerzõdést kötött, hogy ha távozik a politikából, visszakapja a Markíza részvényeit. Az ANO alapítása lépése elõtt ugyanis látványosan eladta tulajdonrészét, s jelenleg hivatalosan semmi köze az adóhoz, egyetlen dokumentumban sem szerepel a neve. Ennek ellenére óriási a befolyása, a híradót rendre az ANO indokolatlanul gyakori szerepeltetésével és elfogultsággal vádolják. Miroslav Kusý politológus szerint a választások közeledtével ez csak fokozódni fog, s a mostani kormányválság idején is erõs fegyver a televízió. Rusko például felesége révén érvényesíti befolyását, aki az esti híradó kiadásvezetõje, ezenkívül a riporterek között is vannak kiszolgálói. Ezért várhatóan a választási kampányban téma lesz a magántévé mûködési engedélye.
Túl liberális a törvény
„Az, hogy Rusko csak ideiglenesen adta el részvényeit, újdonság, s nincs rá írásos bizonyíték. A Vizváryval kötött esetleges kiegészítõ szerzõdés nincs kihatással a jelenlegi állapotra. Nem kizárt azonban, hogy újabb fejlemények kerülnek napvilágra, ezért a tévé további mûködésérõl szóló döntésig, ami fél év múlva esedékes, figyelemmel kísérjük a dolgot” – szögezte le a frekvenciatanács elnöke. Néhány jogász szerint nincs lehetõség arra, hogy ne hosszabbítsák meg a mûködési engedélyt. A hatályos norma elég liberális, sõt joghézagokat is tartalmaz, amiért a parlament a felelõs. Két esetben lehetséges, hogy nem hosszabbítják meg az engedélyt: ha változik a frekvenciaspektrum kihasználásának országos terve – ami a Markíza esetében nem jön számításba; vagy ha olyan nemzetközi szerzõdések betartását veszélyeztetné, melyekhez Szlovákia is csatlakozott.
Van lehetõség a betiltásra
Végsõ soron be is tiltható az adó mûködése, ha olyan szembetûnõ rendellenességet tapasztalnak, ami okot ad erre. Egyesek szerint ez az ok máris fennáll. Mint Rusko elszólásából kiderült, rendezetlenek a Markíza tulajdonjogi viszonyai, s ha ez igaz, a magántévé már hat éve engedély nélkül mûködik.
Agócs Valéria nem osztja ezt a véleményt. „Az engedélyekkel foglalkozó osztályon rend van, senki sem sugározhat hat évig illegálisan. A Markíza nem hanyagolt el egyetlen bejelentési kötelezettséget sem, mindig mellékelte a szükséges iratokat, nem tudok kifogásolható dokumentációról. A tartalmi dolgokba pedig nem szólhatunk bele. A híradóra rengeteg panasz érkezik, ezeket elbíráljuk, és tény, hogy a Markíza kapja a legtöbb büntetést. Ám azonnal tudomásul vesz minden szankciót, testületünk döntéseit szó nélkül végrehajtja, ilyen szempontból a legfegyelmezettebb mûsorszolgáltatók közé tartozik” – részletezte Agócs. (sza)
Kapcsolódó cikkek
- Híján vagyunk az olyan zseniknek, mint Csurka István (magyarnemzet.hu)
- Ők kapták idén a Nemzet Művésze díjat (index.hu)
- Pusztinán is tarthatnak rendszeresen magyar misét a moldvai csángók (MTI)
- Az RMDSZ és az EMSZ álláspontja szerint is szükség van az etnikai politizálásra Erdélyben (MTI)
- Orbán Viktor, Nagy Feró és Bayer Zsolt is ott lesz a nyár egyik legnagyobb politikai eseményén (index.hu)